LEGALNA PRACA
Pomagamy w uzyskaniu Zezwolenia na pracę typu A, B, C, D, E, oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, zezwolenia na pracę sezonową. Pomagamy cudzoziemcom we wszelkich formalnościach związanych z uzyskaniem zezwoleń na legalną pracę w Polsce. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji - 696 696 796 lub biuro@taxconnection.pl.
W związku z narastającymi trudnościami związanymi ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry na rodzimym rynku pracy, firmy coraz częściej zmuszone są do korzystania z pracowników z krajów trzecich. Wymaga to profesjonalnej wiedzy z zakresu prawa pracy oraz znajomości zapisów ustawy o cudzoziemcach. Zmieniające się często otoczenie prawne oraz nie jednolite procedury wewnętrzne sprawiają że pracodawcy narażeni na nieterminowe uzyskanie dokumentów lub popadnięcie w proceder nielegalnego zatrudnienia.
1. ZEZWOLENIE NA PRACE (TYP A,B,C,D,E)
Zezwolenie na pracę jest dokumentem wydawanym przez Wojewodę na wniosek pracodawcy. Wraz z tytułem pobytowym uprawniającym do pracy w Polsce, umożliwia legalne zatrudnienie cudzoziemca. Wskazane są w nim warunki zatrudnienia cudzoziemca takie jak: podmiot zatrudniający cudzoziemca, stanowisko, forma zatrudnienia, etat lub ilość godzin pracy, datę ważności oraz minimalne wynagrodzenie. Zezwolenie wydawane jest na okres maksymalnie 3 lat. Pozwolenie na pracę jest także dokumentem dzięki któremu cudzoziemiec może starać się o wydanie wizy (cel wydania 06) w konsulacie RP. Wnioskodawcy starający się o zezwolenie w większości przypadków muszą pozytywnie przejść test rynku pracy czyli urzędowo potwierdzić fakt że na lokalnym rynku pracy nie mają możliwości zatrudnienia obywatela Polski lub obywatela innego kraju UE. Pracodawcy zatrudniający pracowników którym kończy się zezwolenie na pracę mogą złożyć wniosek o wydanie przedłużenia zezwolenia. Należy to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem aby wniosek mógł zostać rozpatrzony.
2. OŚWIADCZENIE O POWIERZENIU WYKONYWANI PRACY
Procedura uproszczona, nazywana także "procedurą oświadczeniową" pozwala obywatelom jednego z 6 państw (Republiki Armenii, Republiki Białoruś, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy) wykonywać pracę w Polsce w okresie do 24 miesięcy. Warunkiem wykonywania pracy w ramach procedury uproszczonej jest wpisanie przez powiatowy urząd pracy oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, oraz posiadanie przez cudzoziemca dokumentu potwierdzającego tytuł pobytowy w RP, który uprawnia do wykonywania pracy na terytorium RP. Uzyskanie oświadczenia o powierzniu wykonywania pracy umożliwia także wnioskowanie o wizę krajową lub wizę shengen.
3. ZEZWOLENIE NA PRACĘ SEZONOWĄ (TYP S)
Jest to jedyny typ zezwolenia wydawany przez Starostę. Dotyczy ono wąskiej grupy zawodów z sektorów: rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka uznanych przez ustawodawcę za sezonowe. Wraz z tytułem pobytowym uprawniającym do podjęcia pracy umożliwia zatrudnienie cudzoziemca w maksymalnym wymiarze 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Standardowo Starosta wydaje zezwolenie na pracę sezonową (lub odmawia jego wydania) na wniosek przyszłego pracodawcy w terminie do 7 dni. W przypadku chęci zatrudnienia cudzoziemca który nie posiada tytułu pobytowego uprawniającego do podjęcia pracy w Polsce, wydanie zezwolenia poprzedzone jest uzyskaniem zaświadczenia o wpisie wniosku do ewidencji wniosków ws. pracy sezonowej, uzyskaniem wizy lub potwierdzeniem celu pobytu w ramach ruchu bezwizowego (na podstawie otrzymanego zaświadczenia), oraz zgłoszeniem w urzędzie faktu przyjazdu i zakwaterowania cudzoziemca.